Yüksek hız çelikleri gelişimi Mushet’in 1860 yılında tungsten-manganez çeliğini sertleştirme yoluyla elde ettiği ürün ile başlar. Bu çeliklerin işlenebilme imkanları Taylor ve White’ın yüksek hız çeliğinin müjdesini verdikleri 1900 yılına kadar tam olarak değerlendirilememiştir.

Yüksek hız çelikleri, yüksek kesme hızlarında dahi talaş kaldırılabilme özelliğine sahip, yüksek sıcaklıkta sertliğini büyük oranda ve uzun süre koruyabilen malzemelerdir. Bu özelliklerin kazanılması için uygun oranlarda alaşım elementleri ilavesi ve uygun ısıl işlem şartlarının sağlanması gerekir.

Beklenen Özellikler
• Temiz ve homojen mikroyapı
• Isıl işlem ile kazandırılacak yüksek sertlik
• Yüksek tokluk
• Çok yüksek aşınma dayanımı
• Yüksek kesme hızlarında oluşan yüksek sıcaklıklara karşı dayanım
• Tel erozyonda kesim, kaynak, PVD ve CVD kaplamaya uygunluk

1.3343
Teslimat şekli : Tavlı, 260HB
AISI:M2 / JIS: SKH 51
Kullanım Alanları : Yüksek sertlik ve tokluğa sahip standart yüksek hız çeliğidir. Bütün kesici freze, matkap, pafta, broş tığları ve bazı kesme kalıplarında kullanılır. Tel erozyonda kesim işlemine, kaynak, PVD ve CVD kaplamaya uygundur.

1.3243
Teslimat şekli : Tavlı, 260HB
AISI: M 35 / JIS: SKH 55
Kullanım Alanları : Yapısında % 5 kobalt elementi ihtiva eden yüksek hız çeliğidir. Yüksek sıcaklıklarda sertliğini muhafaza edebilme özelliğine sahiptir. Daha yüksek aşınma dayanımı isteyen azdırma frezeleri, profil frezeler, matkap uçları, gibi kullanım alanları mevcuttur. Tel erozyonda kesim işlemine, kaynak, PVD ve CVD kaplamaya uygundur.

1.3247
Teslimat şekli : Tavlı, 260HB
AISI: M 42 / JIS: SKH 59
Kullanım Alanları : Çok yüksek sertliklere çıkabilen ve çalışma ortamında bu sertliği muhafaza edebilen %8 kobalt elementi içerikli yüksek hız çeliğidir. Aşınma dayanımı çok yüksek olduğundan birçok azdırma frezeleri, broş ve makas bıçakları yaygın kullanım alanlarıdır. Tel erozyonda kesim işlemine, kaynak, PVD ve CVD kaplamaya uygundur.

1.3207
Teslimat şekli : Tavlı, 280HB
AISI: M 45 / JIS: SKH 57
Kullanım Alanları : Çok yüksek sertliklere çıkabilen, çalışma ortamında açığa çıkan ısıya karşı dayanıklı ve mevcut sertliğini muhafaza edebilen %10 kobalt elementi içerikli yüksek hız çeliğidir. Sertliği ve aşınma dayanımı diğer yüksek hız çeliklerine göre oldukça yüksektir. şerit testereler, freze bıçakları, matkap uçları gibi yaygın kullanım alanlarına sahiptir. Tel erozyonda kesim işlemine, kaynak, PVD ve CVD kaplamaya uygundur.

Çelik Metal